Do první republiky.cz

z Prahy do podmínek první republiky

Zpět ke kořenům. Manželé, kteří odešli z pohodlí města do podmínek první republiky. Znovu se učí to, co se dříve běžně vědělo a umělo. ***** blog Do první republiky




19 | Nemáme pračku

Dlouho jsem nepřidala žádný článek. Bylo teď potřeba věnovat čas úplně jiným úkolům. Včera mě však chytla záda, takže dnes poctivě ležím a mám čas psát :)
Další specialitou naší domácnosti je absence pračky. Nemáme hotové rozvody vody, takže není ani pračka. Prozatím si tedy musíme poradit jiným způsobem.

CELÝ ČLÁNEK





18 | Jde to i se zaměstnáním

Na to, že jsem tyto webovky začala tvořit spíš pro vlastní výuku programování, se to tu začíná docela rozjíždět. Blog začíná číst čím dál více lidí, takže od vás dostávám i zpětnou vazbu. Moc mě těší, že máme podporu v našem životním rozhodnutí (a nejsme považováni za úplné blázny). Dokonce jsem zatím od čtenářů nedostala jedinu negativní reakci. A to je v dnešní době co říct!
Jeden člověk se mne zeptal: Jak se dá bydlení v chaloupce skloubit se zaměstnáním?

CELÝ ČLÁNEK





17 | Dárky vlastní výroby

Máme tu leden. Pro někoho je to začátek nového roku, pro jiného konec vánoční pohody. Jaké byly vaše Vánoce? Dostali jste nějaký dárek, nad kterým jste se usmáli jen ze slušnosti? Dříve jsem si lámala hlavu co komu koupit. Bylo potřeba vymyslet dárek, který udělá radost, bude vybrán na míru dané osobě a v ideálním případě nebude stát majlant. Když už mě napadl dárek na míru, byl obvykle dost drahý. Vzala jsem to z druhého konce. Bloudila jsem po obchodech a tipovala, komu bych zrovna tuhle věc mohla koupit... Taky blbej nápad.

CELÝ ČLÁNEK





16 | Teplo zadarmo

Nadpis tohoto článku v dnešní době zřejmě vypadá jako provokace. Cena elektřiny vylítla nahoru a lidé řeší, zda vůbec bude plyn. Ceny kamen a kotlů také slušně vyběhly nahoru. Do toho přidáme zdražení potravin, motorového paliva i všeho ostatního. Do peněženky teď zřejmě všichni koukáme důkladněji, než kdy předtím. Sepsala jsem tedy pár triků k topení zadarmo z naší chaloupky.

CELÝ ČLÁNEK





15 | Inflace a energie

Rok 2022 nám ukazuje, že naše jistoty možná nebyly až tak jisté. Televizi nesleduji, ale vnímám zprávy na internetu. A hlavně vnímám příběhy a názory různých lidí. Tento web tedy může být brán i jako malé nakopnutí pro lidi, kteří mají pocit, že se to nedá zvládnout. Že změna nejde, že na "horší" podmínky se nedá zvyknout... Jde to. My jsme toho důkazem. Ba co víc, jsme šťastní.

CELÝ ČLÁNEK





14 | Slepice a kachny

Zimu jsme zvládli. Začala jsem naplno vnímat první náznaky jara. Tedy jaro jsem vnímala i v Praze, ale nikdy jsem z prvních zelených lístečků neměla tak obrovskou radost, jako tady v chaloupce. Zelenání přírody symbolizovalo konec válení se v posteli nebo u kamen. Brzy začneme trávit čas zase pěkně venku. Na čerstvém vzduchu a denním světle. Člověk má plno energie a plánů. Chtěli jsme hospodařit, můžeme tedy začít.

CELÝ ČLÁNEK





13 | Přežili jsme zimu

Největší výzva v chaloupce byla zima. Nikdo nepochyboval, že během zimy zdrhneme zpět do města. Včetně nás. Proto jsme v chaloupce začali bydlet už na podzim. Šli jsme schválně do nejhorších podmínek s vidinou, že jestli přežijeme zimu v podmínkách první republiky, přežijeme všechno.

CELÝ ČLÁNEK





12 | Nemáme televizi

Máte doma telku?
A kolik?
Oba jsme vyrůstali v 90. letech s televizí. Já si pamatuji ranní vstávání do školy se Sonicem nebo Oggym. O víkendu se ráno válelo v posteli s Gumídky, Rychlou rotou nebo Kačerem Donaldem. Manžel byl postižen podobnými pořady, avšak s tím rozdílem, že Sonic mu zůstal dodnes (kdyby mohl, pojmenoval by všechny naše budoucí děti Sonic bez ohledu na pohlaví :).

CELÝ ČLÁNEK





11 | Kotě ve škole

Kotě vyžadovalo opravdu intenzivní péči. Každé 2 hodiny krmit, masírovat bříško, zahřívat, sledovat. Musela jsem si začít organizovat čas tak, abych se mohla každé 2 hodiny věnovat prckovi. Během dovolené to bylo v pohodě. Noční vstávání nebylo problém a kotě se mělo k světu. Krmení ze stříkačky jsme už dovedli docela k dokonalosti, z krmení se stala rychlá akce. Dovolená však není nekonečná, blížil se den nástupu učitelů do škol. Kotě již bylo větší a mělo otevřená očička, stále však chtělo každé 2 hodiny jíst.

CELÝ ČLÁNEK





10 | Pořídíme si kočičku

Jakmile padlo rozhodnutí, že zůstaneme v chaloupce bydlet, téměř v zápětí přišel nápad na pořízení prvního zvířátka. Já i manžel jsme se zvířaty vyrůstali, takže zvířátko bylo u nás nutností. Stále jsme však netušili, zda podmínky první republiky zvládneme. Chtělo to tedy nějaké zvíře, které bychom v případě nezdaru mohli vzít s sebou do města. Rozhodnutí padlo na kočku. Pokud se budeme muset stěhovat zpět do města, kočička může jít s námi i do bytu. Kdyby náhodou.

CELÝ ČLÁNEK





9 | Vaříme na ohni

V chaloupce není sporák indukční, elektrický ani plynový. V chaloupce je prvorepublikový sporák na dřevo. Litinovo-kachlový se zabudovanou troubou. Velikostí bych ho přirovnala asi jako tři běžné sporáky vedle sebe + ještě jeden postavený nahoru. Jako malá jsem tomu říkala "kamna", jelikož to bylo něco, do čeho se cpalo dřevo. Až teď jsem začala pátrat, jak danou věc pojmenovat.  vypátrala jsem "sporák". Jestli jsem své pátrání dobře pochopila, kamna jsou těleso, které vydává primárně teplo. Jako vedlejší efekt mohou mít plotýnku na hrnec. Sporák má primární účel vaření a pečení, takže má velkou plotnu, někdy i troubu nebo zabudovanou nádobu na ohřev vody. Vydávání tepla do místnosti je až sekundární záležitost. Pokud je má domněnka špatná, dejte mi vědět :)

CELÝ ČLÁNEK





8 | Nemáme koupelnu

Jeden z argumentů, proč se nedá v chaloupce bydlet, byl absence koupelny. V dnešní době to bez koupelny přeci nejde. Kdysi tu koupelna byla. Z dob mého dětství si vybavuji, že babička měla litinovou vanu s brutarem. Brutar byl bojler na dřevo s výtokovým kohoutem. Nahoru se nalila voda, zatopilo se a po ohřátí se voda vypustila kohoutem do vany. V průběhu let brutar zmizel. Zmizela i vana. Zato se objevil nehezký plastový sprchový kout s tekoucí vodou. Rozvod vody šel od studny do sprchového koutu. Trubky byly vedeny docela nadivoko. Kam trubka padla, tam zůstala. Ovšem šlo o první tekoucí vodu v chalupě. Doposud tekla voda maximálně do kýble.

CELÝ ČLÁNEK





7 | Nová zahrada, nové rozhodnutí

Stále jsme během uklízení chaloupky hledali pozemek pro stavbu domu. Některé pozemky byly daleko, jiné byly pro nás drahé. Objevili jsme jeden, který by byl pro nás parádní, byl však volný až po několika letech. A pak najednou přišla úplně jiná nabídka na odkoupení stavebního pozemku téměř vedle naší chaloupky. Moc často se nestává, že by měl člověk možnost koupit pozemek, který je kousíček od něj. Nastala tedy úplně nová vyhlídka na budoucnost. A změna plánu.

CELÝ ČLÁNEK





6 | Kadibudka na vlastní nebezpečí

Chaloupka má na dvorku suchý záchod, čili kadibudku. V této oblasti jsme tedy opět v období první republiky. Za roky neúdržby vzal i tento prvek za své. Z venku to vypadalo v pohodě, bouda byla jen dost zarostlá v keřích. Zato uvnitř člověka přešly všechny jeho potřeby. Sednutí na dřevěné sedátko bylo o život. Do sedátka se dal červotoč v plné palbě, většina spojů se rozklížila. Sednutí znamenalo značné riziko, že se člověk propadne kamsi do hlubin země. A tak do kadibudky nikdo nechodil.

CELÝ ČLÁNEK





5 | Velký úklid

Začali jsme do chaloupky jezdit na víkendy. Bylo potřeba ji dát trochu do kupy. Alespoň na to víkendové přespávání. Sobota obvykle padla na sekání trávy, neustálé opravování sekaček a odvoz bioodpadu. Neděle byla trochu odpočinkovější. Oba máme problém se zády, takže už víme, že nesmíme nic přehánět. Poslední den v týdnu byl tedy v režimu chvíli pracovat, chvíli odpočívat. Netrénovaní Pražáci moc nevydrží :)

CELÝ ČLÁNEK





4 | Dočasně do chaloupky

V polovině roku 2020 jsme začali velmi vzdáleně a lehce uvažovat o tom, že nám asi nezbude nic jiného, než dočasně bydlet ve staré chaloupce a zkusit si koupit nějaký pozemek v okolí. V chalupě to chvilku vydržíme, postavíme si normální dům někde poblíž a bude vyřešeno. Sice budeme muset opustit práci v Praze, ale zase tam budou nižší náklady na pořízení pozemku, budeme si tedy moci dovolit práci s nižším platem.

CELÝ ČLÁNEK





3 | Hledáme statek na hypotéku

Píše se rok 2019 a my se porozhlížíme po nějakém domku se zahradou. Je potřeba, aby byl v dojezdové vzdálenosti do Prahy. Oba tam máme práci. Moc peněz našetřených nemáme, takže to nesmí být drahý domek. A když už máme strávit celý život na jednom místě a dát do toho peníze, ať má velkou zahradu, kde můžeme hospodařit. Velká zahrada se vždycky hodí.
Chtěli jsme tedy "ideální" kombinaci. Za málo peněz hodně muziky.

CELÝ ČLÁNEK





2 | Chceme dům se zahradou

Ačkoli jsme oba vyrůstali v domě, bydlení v pronajatém bytě bylo fajn na zkoušku našeho vztahu. Pronájem není mnohaletý závazek a dá se během pár měsíců zrušit. Ve zkoušce jsme obstáli a rozhodli se spolu strávit zbytek života. Ani jeden z nás však nechtěl celý svůj život trávit v bytě 2+kk. Chyběla nám zahrada i zvířata. Nechtělo se nám až do konce života platit nájem. K tomu všemu jsme chtěli domek, který bude náš, a kde budeme svými pány.

CELÝ ČLÁNEK





1 | Náš starý pražský život

V Praze jsme měli pronajatý byt 2+kk, mini kancelář a nájemné ve výši 1 platu. Cesta do práce zabrala 20 minut jízdy. Denní režim byl celkem jednoduchý. Ráno člověk stojí u lednice a přemýšlí, co si dá ke snídani. Ranní hygiena je hned hotová a čaj se nestíhá, protože se pospíchá do práce. Je potřeba vyrazit brzy, anžto jsou od 7 hodin po Praze kolony, a to by tam člověk vyseděl mládí.

CELÝ ČLÁNEK